Legyen gyógynövényed a gyógyszered!
Őseink tisztában voltak a gyógynövények gyógyító erejével és előszeretettel használták is azokat a mindennapjaikban. Ugyan volt egy időszak a középkorban, amikor ezeket a nagy tudású gyógyítókat boszorkányoknak kiáltották ki, és máglyán égették el, szerencsére manapság nem fognak máglyára dobni, ha élünk a természet által nyújtott gyógynövényekkel. A gyógynövények rendszeres fogyasztása megelőzi a betegségeket, méregteleníti a szervezetet és erősíti az immunrendszert. A mennyiségre mindig figyeljünk, a kevesebb néha több, a legtöbb gyógynövény esetében napi 1-2 csésze ajánlott, ugyanakkor átlagosan két hétnél tovább ne alkalmazzunk egy fajta gyógynövényt, csak kúra esetén. Én két hetes időszakonként váltogatom a reggeli gyógyteámat. Ha bizonyos problémát szeretnénk kúraszerűen kezelni, akkor 4-6 hétig érdemes inni a kiválasztott gyógynövény teáját. Vannak gyógynövények, amik korlátlan ideig, tehát minden nap fogyaszthatók. Ha nem vagyunk biztosak a gyógynövények adagolásában, gyógyszerek melletti alkalmazásában, kérjük ki kezelőorvosunk véleményét.
A teaforrázat készítése: általában csapott evőkanál gyógynövény 2-2,5 dl vízzel leforrázunk, majd 10-15 percig állni hagyjuk. Frissen szedett gyógynövényeket elég 2-5 percig áztatni. Bizonyos gyógynövényeknél hideg áztatás ajánlott, ha eltér a hagyományos készítéstől, ott külön jelzem. Fontos, hogy a készítésnél ne használjunk fém eszközöket. Most lássuk a legismertebb gyógynövényeinket és hatásukat röviden.
Apróbojtorján: szabályozza a máj és az epe működését, antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatása van. Korlátlan ideig fogyasztható.
Bolhamag útifű (útifűmaghéj): emésztési problémák esetén, enyhe hashajtó, támogatja a bélrendszer tisztító folyamatait. 1-2 evőkanállal naponta, vízzel elkeverve. Bő folyadékfogyasztás ajánlott utána.
Borsmenta: antioxidáns hatású, görcsoldó, epeműködést serkentő, antibakteriális hatású.
Cickafark: növényi ösztrogént tartalmaz, így női problémákra nyújt gyógyírt. Gyulladáscsökkentő, csökkenti a menstruációs vérzést és görcsöket. Serdülő és változókorban kifejezetten ajánlott a fogyasztása. Húgyúti betegségeknél is hatásos.
Citromfű: kitűnő antivirális hatása van, görcsoldó, nyugtató és idegerősítő. Alvászavarok esetén altató hatása miatt esténként ajánlott a fogyasztása. Napi rendszerességgel lehet fogyasztani.
Csalánlevél: vértisztító, vérképző és vizelethajtó hatású, csökkenti a vércukorszintet. Tavasszal és ősszel 6 hetes vértisztító kúra ajánlott.
Diólevél: vértisztító, emésztést segítő, vérnyomáscsökkentő, féreghajtó, gombaölő, összehúzó hatású. Külsőleg bőrproblémákra, hajhullásra is használhatjuk. Kúraként 6 hétig iható, utána 4 hét szünetet kell tartani. Terhesség és szoptatás alatt, valamint 12 éves kor alatt nem ajánlott a fogyasztása.
Fehér fagyöngy: magas és ingadozó vérnyomás, valamint érelmeszesedés kezelésére. Elkészítése: 12 órán át hideg, mészmentes vízben kell áztatni.
Galagonya: a szív gyógynövénye, szíverősítő és szívnyugtató hatása ismert. Korlátlan ideig fogyasztható.
Kamilla: gyulladáscsökkentő, görcsoldó, fertőtlenítő hatású. Külsőleg szemborogatásra és hajmosásra is használható. Kúraszerűen fogyasszuk.
Körömvirág: belsőleg gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású, külsőleg hámosító, sebgyógyulást segíti elő, bőrbetegségek esetén javasolják.
Közönséges galaj: a mirigyrendszert védi, pajzsmirigyproblémák esetén ajánlott a fogyasztása. Napi 1 csészével igyuk kúraszerűen, gargalizáljunk vele, majd nyeljük le. Ha göb is van a pajzsmirigyen, akkor a leforrázott teafűvel dunsztkötést tehetünk éjszakára a pajzsmirigy köré.
Máriatövis: a máj gyógynövénye, elősegíti a máj méregtelenítését és regenerálódását. Kúraszerűen tanácsos alkalmazni, naponta 3 csészével, étkezések előtt.
Martilapu: gyulladáscsökkentő, görcsoldó, köhögéscsillapító, hörgők gyulladása és légzőszervi betegségek esetén ajánlott. Kizárólag kúraszerűen, maximum 4-6 hétig fogyasztható, pirrolizidin alkaloidtartalma miatt mérgező.
Mezei kakukkfű: immunerősítő, köhögéscsillapító, köptető és fertőtlenítő hatású. Kiváló torok- és mandulagyulladás esetén, napi 3 csészével ajánlott a fogyasztása.
Orvosi zsálya: baktérium és gombaölő, antioxidáns hatású. Nagyszerű gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, izzadást gátló, ösztrogénszerű hatóanyagai miatt ajánlott menstruációs fájdalmak és változókori panaszok esetén.
Pásztortáska: vérzéscsillapító, méhizom összehúzódását serkentő, menstruációs fájdalmakat csökkentő növény. Hatékony visszérbetegségek, mint például aranyér esetén is.
Rozmaring: vérkeringést serkenti, májvédő, epehajtó és görcsoldó hatású. Túlzott fogyasztása epilepsziás rohamot okozhat. Külsőleg reumatikus fájdalmak enyhítésére használják.
Szurokfű: görcsoldó, antibakteriális és gombaölő hatása ismert. Kiváló hörgőbántalmak, emésztési zavarok és légzőszervi megbetegedések esetén is. Az agyalapi mirigy hormontermelését szabályozza, így pajzsmirigy problémákra is ajánlott.
Tüdőfű: az egyik leghatásosabb gyógynövényünk a légzőszervi megbetegedések esetén. Kiváló tüdőgyulladásra, torokfájásra, hörgőgyulladásra, asztmára.
Tyúkhúr: kiváló koleszterincsökkentő hatásáról ismert. Korlátlanul fogyasztható.
Manapság egyre fontosabb, hogy szervezetünket egyensúlyban tartsuk, immunrendszerünk egészségéért nap, mint nap tegyünk. A legfontosabb elv, hogy ételünk legyen a gyógyszerünk és ne terheljük fölöslegesen a szervezetünket egészségtelen étkekkel. Próbáljunk minél kevesebb feldolgozott élelmiszert fogyasztani, sok nyers gyümölcsöt, zöldséget enni és a gyógyteákkal támogassuk szervezetünk méregtelenítését, betegség esetén segítsük regenerálódását. Tartsuk mindenben a mértéket.
Szeretettel,
Shina
Források:
Főoldal
Reader’s Digest: A természet fűvészkertje
Képek: https://pixabay.com