A böjt, mint gyógymód

Egy aktuális témáról szeretnék nektek írni, az egészségügyi hatásait előtérbe helyezve. A 40 napos böjt kellős közepén vagyunk és örömmel tapasztalom, hogy egyre többen tartják az ismerőseim körében is. Mint mindent, amiről írok, ezt a témát is többször körüljártam, sokat tájékozódtam, mi több, saját bőrömön akartam tapasztalni a böjt hatásait. 5 hónapja kezdtem el a heti egy böjtnapot, ami azt jelenti, hogy a héten 1 napot egyáltalán nem fogyasztok szilárd táplálékot, illetve olyan folyadékot sem, ami inzulinreakciót válthat ki. Ezen a napon csak a víz és a gyógytea megengedett, ízesítés nélkül. Ebben a cikkben az általánosabb tudnivalókkal foglalkozom, de fogok írni a böjt biologikájáról is, ami feltárja, hogy mi történik ilyenkor a szervezetünkben.
Először is szeretném tisztába tenni a böjt fogalmát: a köztudatban már az is böjtnek számít, ha valaki tartózkodik az hús fogyasztásától, ez azonban csak részleges böjtnek számít. Az” igazi” böjt, amikor az ember nem vesz szilárd táplálékot magához, csak vizet, illetve gyógyteát. A böjtnek több fajtája van. A teljesség igénye nélkül:
- Szárazböjt: ennél a böjtnél még folyadékot sem fogyaszt az ember, ezt manapság már nem ajánlják
- Víz böjt: a tiszta, szénsavmentes víz fogyasztása mellett ajánlott gyógyteákat is fogyasztani, természetesen ízesítés nélkül (én ezt a böjtöt követem)
- Léböjt: a víz és a gyógyteák mellett megengedett a zöldség és gyümölcslevek fogyasztása is
A böjt hosszússágát tekintve lehet 16, 24, 36, vagy 72 órás. Az ennél hosszabb böjtök (1-2 hetes) nem annyira elterjedtek és nagyobb elővigyázatosságot követelnek. Én legtöbbször a körülbelül 36 órás böjtöt szoktam tartani, ami azt jelenti, hogy mondjuk szerda este eszek utoljára, csütörtökön csak vizet és gyógyteát fogyasztok, az első étkezés pedig péntek reggel történik.
Már az ókori egyiptomiak is alkalmazták gyógyászati céllal a böjtöt, de hadd említsek pár nevet, akik a böjt elkötelezett hívei voltak: Buddha, Hippokratész, Püthagorasz, Platón, Arisztotelész, Szókratész, Saint-Germain, Mahátma Gandhi, de az ősi mongolok, buddhisták, keresztények, indiai jógik, indiánok is előszeretettel böjtöltek, sok törzsnél a beavatás feltétele volt. A böjt nemcsak testi, de szellemi megtisztulást is adhat. A böjt alatt aktiválódik a szervezet öngyógyító funkciója, ezt a természetben élő vadállatok ösztönösen tudják: ha betegek, sérülés éri őket, akkor napokig, vagy hetekig nem vesznek magukhoz táplálékot. A böjtnek további áldásos hatásai is vannak: a fogyás, az emésztőrendszer pihenése, a gyulladások csökkenése, az inzulinérzékenység javulása, a daganatos betegségek rizikójának a csökkenése és a méreganyagok távozása a szervezetből.
Most a saját tapasztalataimat szeretném megosztani. Alapvetően vegán étkezést folytatok a mindennapokban, amire az utóbbi időben figyelek, hogy kevesebb szénhidrát és cukor kerüljön az étrendembe. Az első 2-3 hétben kicsit nehezebben viseltem a „nem evős napot”, 1 hónap után viszont már nem okozott gondot, hogy 36 óráig semmit ne egyek. Már az elején is éreztem, hogy az étkezés nélküli nap után sokkal könnyedebbnek, mozgékonyabbnak, energikusabbnak éreztem magam. Bizonyos testi fájdalmak enyhültek, vagy teljesen megszűntek (volt 2 baleset a derekammal, amit reggelente általában szoktam érezni). Szerettem volna a 72 órás böjtöt kipróbálni, de 48 óra után elkezdett fájni a fejem (ami fényévente egyszer fordul elő) és elkezdtem émelyegni, ezért megittam egy zöldséglevet, így még másnap reggelig nem vettem magamhoz szilárd ételt. Bírtam volna tovább is, de az alacsony BMI indexem miatt nem akartam nagyobb terhelésnek kitenni a szervezetem. Az utóbbi időben érdekes, de még másnap reggel sem szoktam farkas éhes lenni, ezért van, hogy a böjtnapot levezetem egy léböjt nappal, amikor legalább ebédig még turmixot, zöldség vagy gyümölcslevet iszom. Én a fizikai mellett szellemi szinten is éreztem a böjtnapok pozitív hatásait.
Szeretnék írni a negatív tapasztalatokról is, ami a böjttel járhat. Mivel a böjt során méreganyagok szabadulnak fel a szervezetben, ezért gyakran előfordulhat fejfájás, még azoknál is, akik alapvetően nem „fejfájósak”. Ezért nagyon fontos a sok folyadék fogyasztása, lehetőleg szénsavmentes tiszta víz és gyógytea formájában. Fontos, hogy édesítőszerrel édesített üdítőitalokat se igyunk, mert becsapja a szervezetet és éppúgy inzulinreakciót produkálhat, mintha ételt fogyasztanánk. Én tapasztaltam még rég elmúlt egészségügyi problémák újra megjelenését enyhébb tünetekkel, majd szépen fokozatosan újra elmúltak. Előfordulhat még szédülés és ingerlékenység is. A sok folyadék mellett a bázikus fürdők sokat segíthetnek a méreganyagok távozásában. Heti egyszer veszek bázikus fürdőt, általában böjtnapon. Lehet speciális bázikus sót használni, de jobb híján lehet tiszta sót és szódabikarbónát is tenni a vízbe, lényeg, hogy legalább 1 órát legyünk benne. Ha nincs időnk ennyit pancsolni, csinálhatunk bázikus lábfürdőket, akár minden nap fél órásat, ez is elősegíti a méreganyagok távozását. (Ajánlom Peter Jentschura és Josef Lohkämper – Teljes megtisztulás könyvét, nagyon sok hasznos információ található benne)

Mire figyeljünk még a böjt során és kiknek nem ajánlott?
Próbáljunk olyan napot választani, amikor a lehető legkevesebb stressz ér minket, illetve ha szoktunk edzeni, nem érdemes azon a napon böjtölni. A nők figyeljenek rá, hogy ne közvetlen a havi ciklus előtt böjtöljenek, mert késhet, vagy akár el is maradhat a ciklus, főleg ha testnek nincs elég zsírtartaléka. Mindenki saját felelősségre böjtöljön, ha komolyabb betegség áll fenn, előtte mindenképp kérdezze meg az orvosát, vagy keressen fel egy dietetikust. Bizonyos betegségek esetén egyáltalán nem ajánlott a böjt (pajzsmirigy túlműködés, májcirózis, rák végső stádiuma, kemoterápia alatt, bulimia, anorexia). Továbbá a várandós és szoptatós kisamamáknak, az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek és a kóros soványságban szenvedőknek sem ajánlott. Akinek nagyon nehezére esik, hogy egy teljes napig ne egyen, az kipróbálhatja az időszakos 16/8 böjtöt is. Lényege, hogy 8 órás időintervallumban lehet enni, 16 órán keresztül pedig nem veszünk magunkhoz szilárd élelmet. A hús, tejtermékek és a cukor elhagyásával (részleges böjt gyanánt) is sokat tehet az ember az egészségéért.
„A böjt a legjobb gyógymód – a belső orvos.” (Paracelsus)
Szeretettel,
Shina
Források:
Peter Jentschura és Josef Lohkämper – Teljes megtisztulás
https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%B6jt
Képek:
https://www.pexels.com
https://pixabay.com